Dwór w Trawnikach

Nie ma już dworu w Trawnikach.
Zdewastowany w czasie okupacji służył potem jako miejsce zamieszkania dla kilku rodzin. Nie remontowany niszczał coraz bardziej aż pod koniec lat sześćdziesiątych został rozebrany. Nie jestem w stanie podać dokładniejszej daty. Dwór po prostu zawsze był, doskonale widoczny od strony łąk, z drugiego brzegu Wieprza. Któregoś dnia zamiast dworu zobaczyłem puste miejsce. Koniec. Kolejna pamiątka przeszłości Trawnik zniknęła bezpowrotnie. Dzisiaj trudno już dokładnie zlokalizować miejsce po dworze.

Zdjęcie lotnicze dworu i otoczenia z roku 1944 (zdjęcie ze strony http://www.wwii-photos-maps.com/)


Dwór stał mniej więcej między drzewami w centrum zdjęcia. 14.06.2001 r.


Ilustracja z książki "Pamięć o ludziach i miejscach - Z przeszłości gminy Trawniki".


A wyglądał tak, jak na zdjęciu z roku 1962 udostępnionym przez rodzinę Gładyszów (Dziękuję!).
od lewej: Ewa Psuja, Krystyna i Marian Gładysz (dzieci) oraz Halina Gładysz (obecnie Władzińska)


Dwór widziany od tyłu, od strony Wieprza. Lata sześćdziesiąte.


Akwarela Zbigniewa Czajki w miarę wiernie oddająca stan przedwojenny dworu - bez późniejszych przeróbek.

Plan parku dworskiego. Reprodukcja z książki "Parki i ogrody dworskie w województwie lubelskim." M. Kseniak, Lublin, 1981.

Dwór postawiono w zakolu Wieprza na wysokiej skarpie. Otaczał go park, który dziś także jest mocno przetrzebiony. Nie zachowały się jakieś ciekawe drzewa czy krzewa.

Park. Z prawej w głębi spichlerz. 2.05.1999 r.

Do dziś ostały się głównie lipy (niektóre wydają się być dosyć wiekowe), klony, modrzewie i kasztanowce.

Jedna z lip. 2.10.1993 r.


Ciekawostka. Jeden z najstarszych i najznamienitszych rodów francuskich d'Ornano w pewien sposób związany jest z Trawnikami. Hubert hr. d'Ornano, syn konsula francuskiego w Warszawie i Elżbiety Michalskiej córki ostatniej dziedziczki w Trawnikach, kilkakrotnie w latach dzieciństwa bywał u babki w Trawnikach. Bawił się i biegał z dworskimi dziećmi i chłopakami ze wsi po dworskim parku.
Fragment artykułu z "Gazety Lekarskiej" nr 12 z 1997 r. (Izabela z Potockich i Hubert hr. d'Ornano):
Izabela hr. Potocka w 1963 r. poślubiła Huberta hr. d'Ornano, przedstawiciela francuskiej rodziny arystokratycznej spokrewnionej m.in. z rodziną Bonaparte. Jak dotychczas, trzej przedstawiciele rodu d'Ornano za swoje zasługi uzyskali godność marszałka Francji. Ostatni z nich Filip hr. d'Ornano (1784-1863) był mężem pięknej Polki, słynnej Marii Walewskiej. Ich potomek Wilhelm hr. d'Ornano po I wojnie światowej, będąc na placówce dyplomatycznej w Polsce, poszedł w ślady przodka i także zakochał się w pięknej Polce - Elżbiecie Michalskiej, której rodzina miała majątek Trawniki, pod Lublinem.

Hubert hr. d'Ornano (syn Wilhelma i Elżbiety) urodzony w Polsce, wspomina dotychczas z wielkim wzruszeniem okres swojego dzieciństwa, spędzony w naszym kraju, jako okres wielkiej szczęśliwości. W czasie spotkania prosi, aby rozmawiać z nim po polsku, w języku kraju, który tak nierozerwalnie związał się z dziejami jego rodziny.


W miesięczniku "Pani" nr 1 z 2008 r. w rozmowie przeprowadzonej z małżeństwem d'Ornano, Hubert mówi:
Tam był mój świat. Piękny sad. Babka miała bardzo ładny majątek w Trawnikach i mimo że była wdową, to świetnie sobie radziła z jego zarządzaniem.



Stan dworu przed rozbiórką
Grafiki Zbigniewa Czajki
Co po dworze pozostało?
Kordegarda
Pozostałości parku dworskiego w Trawnikach
Kaplica
Młyn


Napisz do mnie aktualizacja:
14.03.2015
powrót do poprzedniej strony powrót na początek strony