Pomnik w lesie Dąbrowa


Pomnik w lesie Dąbrowa upamiętniający pomordowanych w 1942 r. przez hitlerowców żołnierzy radzieckich i członków polskiego ruchu oporu. Pomnik odsłonięto w 1970 r. Na surowych blokach kamiennych umocowana była mosiężna tablica. Tablica została skradziona. Zastąpiono ją marmurową z wykutym napisem: "Miejsce uświęcone krwią członków polskiego ruchu oporu i żołnierzy Armii Radzieckiej wymordowanych przez hitlerowskiego okupanta w 1942 r."

W. Jank-Sidorowa. Za nią od lewej: 1. Eugeniusz Czerniak, 3. Bancerz, 5. Kulpa, 8. Edward Wąsikowski?

Poczas uroczystości odsłonięcia pomnika specjalnie na tę okolicznośc napisany wiersz przeczytała poetka ludowa z Trawnik Wacława Jank-Sidorowa (na zdjęciu wyżej)


Czekałam lat wiele tej chwili
Kiedy się znów las rozkołysze
Nie strzałami niemieckich zbrodniarzy
Przerwiemy wam grobową ciszę


My wszyscy tu zgromadzeni
Ze smutkiem chylimy głowy
Chcemy by pamięć o was
Nie tylko wiedział ten las sosnowy


Rosnąca na mogile osika
Krwią liście nasycone miała
To drzewo tak smutniało
Kiedym z jej listków krzyż układała


Cały świat musi wiedzieć
Każdy zakątek wszędzie
Niech w księdze zamordowanych
I o was zapisane będzie


Kradzież tablicy to nie jedyne zbeszczeszczenie tego miejsca. W roku 1988 byłem tam na spacerze z synem. W sąsiedztwie pomnika zastaliśmy rozkopane groby z porozrzucanymi ludzkimi szczątkami i resztkami obuwia.

Porozrzucane kości i syn z czaszką. 16.10.1988


Obecnie pomnik i otoczenie jest raczej zostawione w spokoju. Zarasta tylko ponad miarę i jakaś mała kosmetyka byłaby wskazana.

W 2003 r. obok pomnika pojawił się krzyż 16.11.2003 r.


Inne pomniki:


Pomnik pomordowanych w obozie, Pomnik upamiętniający bitwę pod Fajsławicami, Pomnik poległych w 1916 r., Pomnik w Biskupicach, Pomnik dzieci Zamojszczyzny w pełczyńskim lesie, Kamień przy skrzyżowaniu szos Piaski - Chełm i Fajsławice - Włodawa, Tablica na dworcu w TrawnikachNapisz do mnie aktualizacja:
6.12.2003
powrót do poprzedniej strony powrót na początek strony