Kronika szkolnego Koła PCK


Rok szkolny 1944/45



Rok szkolny 1944/45
Koło Młodzieży P.C.K. w Trawnikach zostało założone przy szkole powszechnej w r. sz. 1944/45. Młodzież chętnie zapisała się do tejże organizacji, ale nie licznie. Na początku było członków 40, później liczba wzrosła.
Ponieważ w tymże roku stacjonowało wojsko polskie w budynkach pofabrycznych, przeto członkowie Koła urządzili opłatek i choinkę dla 16 chorych żołnierzy. W sali chorych ubrano choinkę, odśpiewano kolędy. Każdy chory otrzymał paczkę z pieczywem i opłatkiem. Żołnierze byli bardzo wdzięczni za skromną uroczystość.
Ponieważ w tym okresie wiele osób zza Buga osiedliło się w Trawnikach członkowie Koła opiekowali się dziećmi tychże rodzin. Urządzono dla nich święcone. 16 rodzin otrzymało spore paczki z pieczywem, mięsem i jajkami.
Członkowie P.C.K. pracują - 1945 r.

W pobliżu szkoły znajduje się cmentarz wojenny. Są tu groby z r. 1914-18 żołnierzy niemieckich, z roku 1920 żołnierzy polskich oraz z okresu wojny 1939-44 osób cywilnych, które zginęły podczas działań wojennych lub katastrofy kolejowej, oraz żołnierzy polskich. Koło Mł. P.C.K. wzięło sobie za cel stałą opiekę nad tym cmentarzem.
W pierwszym roku pracy trudno jest wykazać się większym dorobkiem pracy. Zebrań było 7. Członkowie wykazali duże chęci w pracy, ale dawał się odczuwać brak odpowiedzialności; zamierzone prace zostały niewykonane lub wykonane przez jednostki.
Okres okupacji, w którym zupełnie brak było pracy organizacyjnej, spowodował egoizm, obojętność dla pracy społecznej.
Ponieważ na tutejszym terenie był obóz żydowski w czasie okupacji, młodzież przyzwyczajona była do ciągnięcia zysków przy minimum wysiłku. Bądź to handlem, bądź niewielką usługą, zdobywała grosz, który przy dobrobycie w domu, nie oszczędzała.
Wiek więc pracy trzeba włożyć, by lata wojny wyrównać, by naprawić spaczone charaktery młodzieży.
Składki członkowskie wynosiły 5 zł. Członkowie chętnie je płacili.
Koło zapoczątkowało skromną apteczkę dla celów szkolnych.
W okresie P.C.K. starano się zjednać jak najwięcej członków. Na terenie szkoły umieszczono afisze propagandowe.

Ananiewicz Helena
opiekunka Koła




1945/46




Napisz do mnie aktualizacja:
5.09.2002
powrót do poprzedniej strony powrót na początek strony