Hitlerowski obóz w Trawnikach


Nie sposób pisać o Trawnikach i nie wspomnieć o obozie pracy założonym tu przez okupantów niemieckich. Mógłbym umieścić krótką notatkę encyklopedyczną ale to każdy może znaleźć bez problemu gdzie indziej.
Wolałbym napisać coś od siebie. Mnie jednak, przyznaję, temat przerasta. Z jednej strony napisanie czegoś więcej niż informacja encyklopedyczna wymaga czasochłonnych wizyt w bibliotekach, na co w tej chwili nie mogę sobie pozwolić. Natomiast relacji naocznych świadków, zwłaszcza z likwidacji obozu, nie potrafię zacytować. Są zbyt wstrząsające.
Jednak, szczęśliwie dla tych stron, praca o obozie pracy w Trawnikach powstała. Przedstawienie jej tutaj jest jak najbardziej uzasadnione. Bowiem jej autor, pan Stanisław Jabłoński, od lat mieszkał w Trawnikach.
Jego praca jest zbyt obszerna (ponad 80 stron) by ją tu w całości umieścić. Przedstawiam więc, za uprzejmą zgodą autora, jej streszczenie.

Plan z "Obozy hitlerowskie na ziemiach polskich 1939-1945" Warszawa, PWN, 1979


Zdjecie lotnicze obozu z 1944 r. (pochodzenie http://www.wwii-photos-maps.com/)

Linki
Zdjęcia z obozu w Trawnikach (wizyta Himmlera)
Trawniki Camp
(Mam poważne wątpliwości, czy zdjęcie z powyższej strony zatytułowane Main Gate


rzeczywiście przedstawia główną bramę obozu w Trawnikach (zdjęcie to ze strony zostało już usunięte). W tle powinny być widoczne zabudowania cukrowni a nie drzewa. Drzew w okolicach bramy nie było. Świadczy o tym plan obozu i relacje pamiętających obóz.
Jak więc wyglądała faktycznie brama? Było ich co najmniej trzy. Oto jedna z nich (z 1942 r.):


i w przybliżeniu to samo miejsce 10.06.2004 r. Ta brama znajdowała się na lewo od głównej bramy do cukrowni (obecnej "Traweny"). Ujęcie od obozu. Na planie powyżej oznaczone małą strzałką. Widać dwóch strażników. Budynek po lewej stoi do dzisiaj. W centralnej części zdjęcia, w głębi, budynek mieszkalny przy dworcu kolejowym. Pozostałe dwie bramy znajdowały się w przeciwległych krańcach obozu: w części północno-zachodniej i południowo-zachodniej. Trudno mi określić, która miała status głównej ale jedno jest pewne: żadna z nich nie miała w sąsiedztwie drzew.





[Ucieczki z obozu] [Więźniowie] [Żydzi z Trawnik] [Kirkut w Biskupicach]

Napisz do mnie aktualizacja:
14.03.2015
powrót do poprzedniej strony powrót na początek strony