Młyn w Oleśnikach

Nie posiadam informacji o młynie w Olesnikach. Na szczęście Andrzej Sawa, krewny właścicieli młyna, dostarczył ciekawych szczegłów o młynie:

Historia młynów w Oleśnikach nie jest zbyt długa, stanowi jednak część historii Oleśnik. Ostatnim młynem jest młyn stojący w pobliżu mostu na Mariance. Został wybudowany w 1946 roku -w bliskiej odległości od pozostałości nieistniejącego młyna wodnego, z którego zostały tylko pale. Inicjatorem budowy młyna był Wojciech Kulisz, wujek mojego taty Stanisława Sawy, który od lat 30-tych prowadził z żoną Ewą wiejski sklepik w Oleśnikach.

Młyn był jego życiowym marzeniem, ale ze względu na brak odpowiednich środków miał dwóch wspólników: Pawła Kulisza i Wawrzyńca Jarugę. Wojciech Kulisz był głównym budowniczym młyna większość prac budowlanych, stolarskich i ciesielskich wykonał własnoręcznie. Początkowo obudował kamień młyński, następnie po kilku latach były walce, żuber, radiołka do odsiewu mąki i pytel. W 1946 roku w części Oleśnik przeprowadzono elektryfikację i do napędu młyna wykorzystano elektryczność.

W latach 50-tych(?) młyn został przejęty przez państwo i tak skończyły się marzenia.


6.04.2002 r.

Obok majątku Karola Stokowskiego znajdowała się ok. 30 morgowa tzw. "osada młyńska" w skład, której wchodził młyn wodny na Mariance i wiatrak wybudowane prawdopodobnie przed I wojną. Osada została zakupiona przez rodzinę Zielińskich w czasie, gdy Karol Stokowski dzierżawił majątki w Oleśnikach i Łopienniku (majątek w Łopienniku został rozparcelowany a w Oleśnikach sprzedany Karolowi Stokowskiemu). Młyn wodny miał tylko razowiec i kaszarnię. Młyn wodny został zniszczony w czasie okupacji przez falę wodną powstałą po oberwaniu chmury nad Siedliskami, wał wodny przemieszczał się tak szybko w kierunku Wieprza, że nie zdążył się rozlewać na boki. W wiatraku mielono tylko mąkę razową. Młynarzem był Andrzejak.

1.09.2001 r.

Strona o Oleśnikach
Młyn w Trawnikach
Młyn w SiostrzytowieNapisz do mnie aktualizacja:
19.04.2010
powrót do poprzedniej strony powrót na początek strony