Drogi

Strona w budowie

Trawniki przecina stary, średniowieczny szlak biegnący od Łęcznej przez Milejów, Łysołaje, Siostrzytów, Dorohuczę a za Trawnikami przez Oleśniki, Łopiennik, Krasnystaw. Odcinek przecinający Trawniki, przez wszystkich zwany gościńcem, utkwił mi w pamięci jako wiejska droga, po każdym deszczu niemiłosiernie zabłocona.

Gościniec - jesień 1942. Fot. Tadeusz Cisz


Gościniec - czasy okupacji. Na zdjęciu żołnierze niemieccy. Fot. Tadeusz Cisz

Koła furmanek miejscami grzęzły po osie. Żeby przejść i nie ubabrać się po pachy, trzeba było iść wzdłuż płotów, trzymając się sztachet lub chruśniaków, obecnie w ogóle nie spotykanych. Ale to już historia. Teraz jest to wyasfaltowana ulica z chodnikami i chyba nikt nie używa określenia "gościniec".

Szosa Fajsławice - Włodawa. Luty 1921

Prostopadle do tego szlaku, z południa na północ przebiega szosa nr 838 Fajsławice - Włodawa. Na terenie gminy odcinek szosy ma 8,7 km. Od Fajsławic do Trawnik wysadzona jest pięknymi lipami. Wiele z nich zasługuje na miano pomnika przyrody.

Lipy powoli się wykruszają, lecz nikt nowych nie dosadza (5.03.2000 r.)

Przed elewatorem zbożowym pokonuje wzniesienie (218 m npm), z którego roztacza się rozległy widok. Przy dobrej pogodzie widać Łęczną, Bogdankę, Rejowiec, Krasnystaw. Od Fajsławic do Cycowa (dalej nie sprawdzałem) dość często, co około 50 m stoją zagadkowe

4.04.1999

słupki betonowe z wizerunkiem dwugłowego orła carskiego i literami MPS pisanymi alfabetem rosyjskim (Ministerstwo Putiej Soobszczenija Rossiji). Znaki te powoli zaciera upływ czasu i kwaśne deszcze i trudno już znaleść słupek z literami dającymi się odczytać. Droga ta została wybudowana zapewne tuż na początku XX wieku. Na planie z 1899 roku znajduje się zarys gruntów przez które ma być dopiero poprowadzona szosa.


Budowa drogi do Biskupic wzdłuż linii kolejowej. 22.06.1986

Historyczny moment: asfaltowanie drogi (teraz już można mówić o ulicy) przez Czemierniki. 18.08.2001Dróżnikówka
Polne drogi

Napisz do mnie aktualizacja:
16.02.2009
powrót do poprzedniej strony powrót na początek strony