Deutsche Version

Carl Büscher
Autorem zdjęć tak pięknie ilustrujących strony o kolejce Bełżec - Trawniki jest niemiecki oficer Carl Büscher.

Carl und Grace Büscher. Ekslibris albumu.

Był jednym z oficerów kierujących budową kolejki polowej Bełżec-Trawniki lub, i to bardziej prawdopodobne, dowódcą komendantury całej linii.
Zachował się album, w którym umieszczał zdjęcia, skrupulatnie opisane, ilustrujące jego tułaczkę wojenną. Wśród nich tak cenne dla mnie zdjęcia z Trawnik i z trasy kolejki.
O nim samym nic nie wiemy poza tym, co można wywnioskować oglądając jego zdjęcia. Nie wiadomo, czy przeżył wojnę. Album nie jest dokończony. Pozostało kilka nie wypełnionych stron. Ostatnie zdjęcia robione są gdzieś na Litwie.
Losy albumu też nie są znane. Obecny jego właściciel, Muzeum Regionalne w Krasnymstawie, zakupiło go od mieszkańca Szczecina. Prawdopodobnie album został znaleziony w pozostawionym mieniu poniemieckim.

Strona tytułowa albumu. Carl Büscher w swoim ogrodzie w Szczecinie (mozna doczytac się słów "Garten in Stettin"). Sam dom być może jest na ekslibrisie.

Carl, jego jamnik Ali...

...i jego klacz.


W tym budynku mieściła się komendantura kolejki a także kwatery oficerów. Carl Büscher krzyżykiem zaznaczył swój pokój ("mein zimmer" w podpisie).

Ta sama kamienica 2.03.2002 r.

I jeszcze raz, ale z boku. 17.10.1998 r.

Szampan, cygara... Ot, skromna wieczerza oficerów niemieckich na kwaterze w Trawnikach.

Wejście do komendy, nieodłączny jamnik i to samo miejsce 2.02.2002.

Gdyby nie podpis nie wiedziałbym, że to Trawniki. Na powiększonym fragmencie zdjęcia, z prawej, w jasnym płaszczu, Carl Büscher

Wszystkie zdjęcia cz. b. na tej stronie (z wyjątkiem pierwszego) są zrobione w Trawnikach w 1916 r. Są to najstarsze zdjęcia Trawnik, do jakich dotarłem.Napisz do mnie aktualizacja:
29.05.2002
powrót do poprzedniej strony powrót na początek strony