Browar w Trawnikach


Kiedyś w "Kolekcjonerze Polskim" (dodatku "Kuriera Polskiego") ukazała się wzmianka o browarze w Trawnikach z informacją o braku jakichkolwiek po nim pamiątek. Na rynku zbieraczy miały nie być znane etykiety z browaru trawnickiego ani żadne inne akcesoria. Wiadomość o browarze zaskoczyła mnie, ponieważ już sporo lat kręciłem się po Trawnikach a nic o nim nie wiedziałem. Nie miałem pojęcia gdzie się znajdował. Ale każdy zapytany wskazywał mi właściwe miejsce bez wahania.


Oświetlone zagłębienie w centralnej części zdjęcia jest miejscem po browarze. (5.01.2003)

Chyba tylko ja jeden tego nie wiedziałem, choć w tym miejscu jako dziecko często bawiłem się a nawet natykałem się na jakieś wystające z ziemi rury i inne fragmenty armatury. To miejsce znajduje się w samym centrum dzisiejszych Trawnik, mniej więcej na przeciwko pomnika ofiar zamordowanych w obozie pracy Trawniki. Wypytywanie znajomych o browar dało niespodziewane wyniki. Udało mi się zdobyć kilka etykiet! Dowiedziałem się też, że były oryginalne firmowe butelki. Jeszcze pare lat po wojnie poniewierały się na terenie browaru. Być może gdzieś jeszcze u ludzi znajdują się jakieś egzemplarze.

Portiernia

To była portiernia (27.06.2001 r.)

Z zabudowań zachowała się do dziś jedynie portiernia, od dawna zaadoptowana na dom mieszkalny.


Barak należący kiedyś do browaru (7.04.1996).

W 2000 roku został rozebrany barak należący do browaru. Przez lata powojenne w części pomieszczeń znajdowała się siedziba gminy, potem biblioteka. W części, do ostatka były mieszkania.
Wiadomo, że założycielami "Browaru parowego S.A." z kapitałem zakładowym 100 000 zł byli Romuald Sobocki, Kazimierz Skrzetuski, Wieńczysław Popławski. Nie udało mi się ustalić daty uruchomienia browaru. W czasie pierwszej wojny światowej wojsko rosyjskie usiłowało go podpalić. Na tyle bezskutecznie, że zaraz po wojnie wznowił działalność. Nie na długo jednak. Gdzieś w połowie lat dwudziestych został zamknięty.

Jedyne zdjęcie browaru na jakie trafiłem. Zarys w tle po lewej stronie. Za browarem komin cukrowni. Ujęcie z ogrodu B. Radomskiego sprzed 1930 r.

I mniej więcej to samo miejsce dzisiaj. Komin, częściowo rozebrany w latach siedemdziesiątych, widoczny wśród gałęzi. Na zdjęciu Piotr Stojko, obecny współwłaściciel posiadłości B. Radomskiego


Rodzina Chojnowskich. Z prawej widać ruiny browaru (połowa lat czterdziestych - fot. Jan Waryszak)

W czasie okupacji budynki były już w ruinie a tuż po wojnie zostały całkowicie rozebrane. Dziś po hali produkcyjnej zostało tylko duże wgłębienie za portiernią od strony Wieprza.


Okładka bilansu browaru "Trawniki" za okres od 1.10.1914 do 1.10.1916 r. Na treść bilansu nie trafiłem.


Akcja wartości 250 rubli wyemitowana przez Firmowo-Komandytowe Towarzystwo "Browar Trawniki" w 1913 r.

...enskie (?) Monachijskie Pilzeńskie Bawarskie


Etykiety piwne z browaru "Trawniki".



Ludzie browaru


Napisz do mnie aktualizacja:
11.01.2012
powrót do poprzedniej strony powrót na początek strony