Fajsławice


Fajsławice to sąsiednia gmina i w zasadzie nie powinienem się nimi zajmować skoro te strony w założeniu poświęcone są gminie Trawniki. Ale Fajsławice mają dla mnie nieco szczególne znaczenie. Otóż moi przodkowie stamtąd pochodzą. Pięknie to zabrzmiało, niczym wstęp do sagi rodu korzeniami sięgającymi conajmniej czasów rzymskich. Tymczasem z przodków wymienić mogę jedynie dziadka Szymona, urodzonego w Fajsławicach. Jego bracia tam zostali i fajsławska odnoga familii Kosmalów nadal tam mieszka. O ojcu Szymona, nie mówiąc o wcześniejszych protoplastach, nie wiem już nic. Chętnie bym pogrzebał w fajsławskich księgach parafialnych. Pewnie o moich pra pradziadach coś by się znalazło. Może kiedyś zapukam do kancelarii parafialnej z pokorną prośbą o udostępnienie ksiąg. Zobaczymy.
W Fajsławicach są dwa cmentarze: stary i nowy. Chodziłem kiedyś po starym i swoje nazwisko znalazłem tylko na jednym nagrobku. Ale to było już młodsze pokolenie i należące do fajsławskich Kosmalów. Wcześniejsi przodkowie najprawdopodobniej mieli na grobach tylko drewniane krzyże a te przecież długo nie mogły przetrwać. Nie ma śladu.
Do Fajsławic żywię większe sentymenty niż do innych miejscowości w okolicy więc przeznaczam im tutaj nieco miejsca.
Dwór

Dwór w Fajsławicach 2.08.1998 r. ...

... i 26.09.2001 r.

O sytuacji prawnej dworu Florkowskich pisał "Dziennik Wschodni" 10.12.1997 r. Pod tym względem do dziś raczej nic się nie zmieniło.

"W polu przy wsi na niewielkim kopcu stoi słup murowany, na dwa sążnie wysoki, nieznanego przeznaczenia, uważany jako zabytek po Jadźwingach albo też pamiątka po Aryanach" - Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, Warszawa, 1880. 7.12.2001 r.

Jedno ze źródeł w Fajsławicach, bardzo obfite w wodę. 7.12.2001 r.


LINKI

Towarzystwo Przyjaciół Fajsławic
Centrum Statystyki Regionalnej
Parafia

Napisz do mnie aktualizacja:
31.03.2002
powrót do poprzedniej strony powrót na początek strony