7.02.1999

Najmniejsze sołectwo gminy Trawniki ale może najsympatyczniejsze? Leży na uboczu, na północno-wschodnim krańcu gminy, jakby trochę zapomniane przez władze. Zupełnie nie rozumiem dlaczego. Zelektryfikowano Ewopole dopiero w 1962 roku! Drogę przez wieś wyasfaltowano w 2002 roku (do budynku, w którym kiedyś była szkoła) a końcowy odcinek w 2003.
Nie pamiętam od kiedy szkoła nie funkcjonuje, ale i tak była tylko czteroklasowa z jedną nauczycielką.

Budynek dawnej szkoły. Obecnie mieszkanie i kaplica. 13.10.2012 r.

Ewopole jest ładnie położone.Ma piękną zalesioną skarpę doliny Wieprza, w maju pełną kwitnącej konwalii. Od północy łąki z torfowiskami, gdzie w dzieciństwie z chłopakami chodziliśmy na ryby. Przez Ewopole przechodzi czerwony szlak Z Lublina do Chełma. Idąc nim w kierunku sąsiedniej Wólki Kańskiej natkniemy się na

Dąb
18.07.1998
imponujący "Dąb Ewopolanin".
Ewopole to idealne miejsce dla mieszczuchów chcących kupić chałupę w zacisznym miejscu, by po odremontowaniu zrobić z niej schronienie przed jazgotem wielkomiejskim. Wzorem takiej chałupy może być

Kołynka
23.09.2001

"Kołynka", dom wówczas miejscowego sołtysa, zawsze tonący w kwiatach, do tego ozdobiony rzeźbami.
W mojej pamięci zachowały się obrazy zalanej corocznymi wiosennymi powodziami doliny Wieprza oddzielającej Ewopole od Trawnik. I łódź, lub łodzie, którymi przewożono dzieci z Ewopola do szkoły w Trawnikach. Ale to było przed wybudowaniem kanału Wieprz-Krzna i przed wybudowaniem betonowego mostu na Wieprzu.


Ewopole - kanał Wieprz-Krzna (7.03.1999 r.)

Jak dotąd nie trafiłem na jakieś materiały o historii Ewopola. Znajduje się tu grodzisko z okresu wczesnego średniowiecza. W XIX wieku miała tu być karczma, młyn wodny a nawet browar. Dziś nie ma śladu po tych obiektach.


Droga przez Ewopole tuż przed położeniem asfaltu 7.09.2002 i ta sama droga od Wólki Kańskiej 8.05.2004


Mniej więcej te same miejsca 6.10.2012 r.


Dom w Ewopolu. Charakterystyczny dla minionych lat i tych okolic, zbudowany z opoki, ze zrębami z czerwonej cegły. Obecnie chyba nikt tak już nie buduje. 6.10.2012 r.


Plan Ewopola sprzed I Wojny Światowej.
Kapliczki Ewopola
Ewopole na starych fotografiach
Bociany w Ewopolu

Napisz do mnie aktualizacja:
13.10.2012
powrót do poprzedniej strony powrót na początek strony